ROVNATKA.EU

Ortodontická ordinace - Praha 1,5,6,7, Kladno a okolí

ROVNÁTKA - ORTODONCIE

MUDr. Zita Kleindienstová

Co vás nejčastěji zajímá ohledně rovnátek?

Jak moc léčba fixním aparátem bolí?

Zpočátku, několik dní po nasazení, je ortodontická léčba spojena s jistým nepohodlím a mírnou bolestí – pacient si začíná zvykat na zámečky, někdy může být podrážděná sliznice rtů a tváří. Zuby se též začínají mírně hýbat, což umožňuje vlastní pohyb zubů při léčbě. Vhodné je během prvních dnů zvolit měkkou stravu, například jogurty či těstoviny. Každý člověk snáší bolest různě – někdo si zvykne rychle bez problémů, někteří pacienti jsou citlivější.

Kazí se zuby pod rovnátky?

Nezbytným předpokladem pro léčbu fixním aparátem je vzorná ústní hygiena a v takovém případě se chrup pod rovnátky nemůže kazit. Pokud se pacient není schopen řádně o zuby starat, je fixní rovnátko jen nákladnou avšak zbytečnou investicí do estetiky chrupu. Pacienta před léčbou řádně instruujeme, jakým způsobem prvky fixního aparátu vyčistit a jaké dentální pomůcky používat při čištění zubů. Pokud ani po několika návštěvách a instruktážích není hygiena perfektní, fixní aparátek nenasadíme. Vhodná je též návštěva u dentální hygienistky.

Jak dlouho trvá ortodontická terapie?

Průměrná doba léčby fixním aparátem jsou 2 roky, může být kratší či delší dle závažnosti vady. Po sejmutí fixního aparátku přechází léčba do fáze retenční, tj. pacient obdrží snímací rovnátko (nosí se většinou na noc), které má za úkol udržet výsledek, jehož jsme během terapie dosáhli. Poté záleží jen na zodpovědnosti pacienta, jak bude toto rovnátko nosit – v případě podcenění retenční fáze může dojít k recidivě ortodontické vady, tzn. částečnému návratu do původního stavu.

Jsou nějaká omezení v jídle?

Kromě prvních několika dní s nasazeným fixním aparátem, kdy je vhodné jíst měkčí stravu z důvodu mírné bolesti při kousání, je úprava stravovacích návyků minimální. Je možné jíst vše, vyjma extrémně tvrdých jídel jako jsou topinky, ořechy, tvrdé ovoce a podobně, protože může dojít k odlomení zámků, které jsou nalepeny na přední straně zubů. Proto je lépe tvrdší stravu nakrájet na menší kousky. Je vhodné si odepřít lepivé bonbóny, karamelky či turecký med.